menu

Zámecká lékárna
Recepty na zážitky

ProhlídkyS úctou k Václavu Březanovi

Typ akce: Prohlídky
Trvání akce od: 8. 10. 2022 do: 26. 10. 2022
Koupit vstupenku

Václav Březan byl knihovník, archivář a kronikář posledních Rožmberků. Jeho velký intelektuální potenciál v něm objevil až Petr Vok, který ho pověřil katalogizací rozsáhlé knihovny, sepsáním kroniky a uspořádáním archivu. Právě Březan je zakladatelem výjimečného archivu, které je v Třeboni dodnes. Václav Březan také v našem domě bydlel a zanechal po sobě velké dílo, z něhož čerpáme do současnosti.

Prohlídka začíná u Zámecké lékárny, následně pokračuje Březanovou ulicí na nádvoří kláštera (nyní archivu) a přes park se vrací k Zámecké lékárně. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí o životě Václava Březana, o úloze archivu tehdy a nyní, jak byl archiv uspořádán a jakým způsobem Březan knihy katalogizoval. Prohlídku zakončíme v knihovně Zámecké lékárny, kde budou prezentovány archiválie a historie Vokovy knihovny.

Provede vás průvodce David Titl, absolvent Filozofické fakulty v Českých Budějovicích, obor historie. Právě on byl pověřen katalogizací a uspořádáním nově vznikající knihovny v Zámecké lékárně na Březanův způsob. Jak taková práce probíhá se rovněž na prohlídce dozvíte. 

Prohlídka trvá 60-70 minut.

Novinky do vašeho e-mailu Newsletter

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek ze Zámecké lékárny

Zavřít

 

Vítáme vás v podzimní sezóně 2022

Výstava Leonardo je mimořádně otevřena i 28.9. - poté pouze soboty a neděle. 

Zveme vás na sérii přednášek s historiky a odborníky. Někteří jsou autoři knih, které si nyní můžete u nás objednat :

Polyxena z Lobkovic (Marie Ryantová) - kniha vychází v reedici pro velký zájem čtenářů a autorka vám ji s radostí podepíše 13.10. po skončení přednášky. Cena 599,- Kč

Kniha o výzkumu hrobky Petra Voka (Jiří Šindelář) - zbrusu nová kniha, jejíž premiéra bude u nás 6.11. Ve 12,00 hod. bude autogramiáda autora v kavárně. Cena zatím nebyla stanovena. 

Knihy si můžete telefonicky (702015111) nebo mailem (info@zameckalekarnatrebon.cz) zarezervovat, k vyzvednutí budou v den akce. Zaplatíte na místě hotově nebo kartou. 

 

Těšíme se na setkání na některé z přednášek nebo na prohlídkovém okruhu. 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout