menu

Zámecká lékárna
Recepty na zážitky

Historie domu

Na místě dnešní Zámecké lékárny byly původně 2 měšťanské domy, které koupil Petr Vok z Rožmberka po jeho přestěhování do Třeboně.

 

Domy zakoupil s jasným účelem vybudování paláce pro uložení sbírek, obrazů, knih a uměleckých předmětů.

V roce 1605 byl započato se stavbou, první knihy se stěhovaly v roce 1607 a 1608.

Současně s palácem byly provedeny i stavební změny na zámku tak, aby bibliotéka byla přístupná přímo ze zámku z pokojů Petra Voka a z reprezentačních prostor. 

Petr Vok však umírá již v roce 1611 a ve své závěti uvádí, aby knihy byly přestěhovány do bratrské školy v Soběslavi,  jím založené. Toto přání se však nenaplnilo a knihy putovaly do Prahy, kde se staly záhy kořistí švédských vojsk.

Dům byl pak využíván jako záložní ubytování pro návštěvy, byty pro trvalé bydlení, v plánu bylo využít palác jako sídlo Schwarzenberských úředníků.

V přízemí domu bydlel lékárník, v patře od roku 1727 také lékař. Lékárna sem byla přestěhována z Ruthardova domu a fungovala zde ještě nedávno. Vchod měla nejprve portálem z Březanovy ulice (nyní je zde kopie tohoto portálu) a poté vchodem z tzv.Lipovky. 

Dům byl velmi poškozen nevhodnými zásahy v minulosti, chátráním a opotřebením. V domě se bohužel nedochovalo vůbec nic, co by mohlo být atraktivní pro současný návštěvní provoz. Zmapovány byly pouze omítky, fragmenty zdí a výmalby. Renesanci připomíná prostor dnešní galerie a odpočinkové zóny s kavárnou, v patře jsou patrné dispozice bytů z 19. stol. 

Bohužel se nedochoval ani žádný mobiliář, stará lékárna, nádoby, pulty - dům byl zcela prázdný a jako takový prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Vzhledem k tomu, že se jedná o Národní kulturní památku, byla rekonstrukce dozorována s nejvyšší přísností odborníky na památkovou péči. Při rekonstrukci byly použity TOP materiály, byly maximálně obnoveny fragmenty maleb. Nové vybavení mobiliářem odpočinkové zóny bylo vybráno s přihlédnutím k historickým prostorám.

Dům je poprvé v dějinách zcela zpřístupněn. V jeho útrobách se konají prohlídkové okruhy, výstavy, kulturní a gastronomické akce. Základem náplně domu je jeho původní účel - tedy doba Petra Voka, ale 2.prohlídkový okruh připomene i historii lékárny. 

Pokud u nás hledáte klasickou lékárnu, budete zklamáni. Ponechali jsme pouze historický název (souvisí s portálem), ale dům chceme využívat jako Petr Vok - k umění, kultuře, reprezentaci. 

Klasická lékárna je na Předměstí (přes zámecký park).

ZÁMECKÁ LÉKÁRNA TŘEBOŇ JSOU RECEPTY NA ZÁŽITKY 

 

Novinky do vašeho e-mailu Newsletter

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek ze Zámecké lékárny

Zavřít

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout