menu

Zámecká lékárna
Recepty na zážitky

ProhlídkyS úctou k Václavu Březanovi

Typ akce: Prohlídky
Max. počet osob: 15
Délka programu: 90 minut
Trvání akce od: 15. 8. 2022 do: 24. 8. 2022
Koupit vstupenku

Speciální prohlídka o Václavu Březanovi, kronikáři a archiváři Petra Voka, díky němuž máme přesná data o životě posledních Rožmberků.

Václav Březan byl knihovník, archivář a kronikář posledních Rožmberků. Jeho velký intelektuální potenciál v něm objevil až Petr Vok, který ho pověřil katalogizací rozsáhlé knihovny, sepsáním kroniky a uspořádáním archivu. Právě Březan je zakladatelem výjimečného archivu, který je v Třeboni dodnes. Václav Březan také v našem domě bydlel a zanechal po sobě velké dílo, z něhož čerpáme do současnosti.

Prohlídka začíná u Zámecké lékárny, následně pokračuje Březanovou ulicí na nádvoří kláštera (nyní archivu) a přes park se vrací k Zámecké lékárně. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí o životě Václava Březana, o úloze archivu tehdy a nyní, jak byl archiv uspořádán a jakým způsobem Březan knihy katalogizoval. Prohlídku zakončíme v knihovně Zámecké lékárny, kde budou prezentovány archiválie a historie Vokovy knihovny.

Provede vás průvodce David Titl, absolvent Filozofické fakulty v Českých Budějovicích, obor historie. Právě on byl pověřen katalogizací a uspořádáním nově vznikající knihovny v Zámecké lékárně na Březanův způsob. Jak taková práce probíhá se rovněž na prohlídce dozvíte. 

Prohlídka bude hodně o kniháchPamětní deska na našem doměPrůvodce David TitlKnihovna Zámecké lékárny Březanova ulice

Novinky do vašeho e-mailu Newsletter

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek ze Zámecké lékárny

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout