menu

Zámecká lékárna
Recepty na zážitky

PřednáškyOldřich II. z Rožmberka očima Petra Čorneje

Typ akce: Přednášky
Pořádání akce: 29. 2. 2024
Koupit vstupenku

Oldřich II. z Rožmberka je zajímavá osobnost. Navštívil basilejský koncil, intrikoval proti Zikmundovi, vyprávěl Silviovi o adamitech. Zkrátka velmi pestrý život a pozoruhodný vztah k dcerám i k nejstaršímu synovi. Na Krumlově (a zřejmě i ve Vyšším brodě) provozoval padělátorskou dílnu, která měla velmi vysokou úroveň a zajišťovala Rožmberkům značná privilegia. Když byly padělky zapsány do zemských desek a tím legalizovány, nikdo nepochyboval, že jde o pravé listiny. Na falza se přišlo až 300 let po smrti Oldřicha.

Touto přednáškou se poprvé dotýkáme také doby před Petrem Vokem, která má představit jeho významné předky a události, které hýbaly tehdejším světem. 

Petr Čornej je přední český historik, který se specializuje zejména na dějiny husitství, je znám i rozsáhlou spoluprací s českými médii a popularizací historie. Je autorem mnoha vědeckých publikací a knih.

Díky kvalitě své vědecké práce a literární úrovni svých publikací je Petr Čornej držitelem celé řady ocenění. K nejvýznamnějším z nich patří cena Josefa Hlávky za nejlepší společenskovědní knihu roku 2000 (Velké dějiny zemí Koruny české V), udělená v roce 2001, nebo cena Učené společnosti v kategorii vědecký pracovník za „mimořádný badatelský přínos českému dějepisectví, jehož výsledky kvalifikovaně otvírá i širší veřejnosti“, kterou obdržel v roce 2012.[5] O pět let později byla Petru Čornejovi udělena Stříbrná pamětní medaile Senátu.

Rozsáhlá monografie o Janu Žižkovi byla v roce 2020 oceněna jako Kniha roku a stala se hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera.

(zdroj Wikipedia)

https://edu.ceskatelevize.cz/video/7248-oldrich-ii-z-rozmberka-padelatel-evropskeho-formatu

Novinky do vašeho e-mailu Newsletter

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek ze Zámecké lékárny

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout