menu

PřednáškyHvězdy a růže aneb hvězdářství za časů posledních Rožmberků

Typ akce: Přednášky
Pořádání akce: 26. 10. 2023
Koupit vstupenku

Doba posledních Rožmberků patří k nejvýznamnějším obdobím rozvoje astronomie v Čechách i Evropě. Proslulí učenci působili jak na císařském dvoře, tak na dvorech rožmberských velmožů. Johannes Kepler dedikoval jeden ze svých spisů Petru Vokovi z Rožmberka. Hostem Petra Voka byli Keplerův předchůdce v roli císařského matematika Tycho Brahe. Na dvoře Viléma z Rožmberka působil několik let jako alchymista anglický učenec John Dee, jinak význačný matematik a navigátor. Rožmberská kunstkomora  ukrývala pozoruhodné hvězdářské přístroje.

Sluneční hodiny v rožmberských sídlech ukazovaly čas i zdobily.  Zároveň předváděly úroveň znalostí i řemesel v době renesance.


Ing. Jana Tichá - ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti. Na Observatoři Kleť vede výzkumný program sledování blízkozemních a potenciálně nebezpečných asteroidů, kooperující s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Objevitelka a spoluobjevitelka planetek.

Je předsedkyní celosvětové pracovní skupiny pro jména planetek a komet při Mezinárodní astronomické unii (WG-Small BodiesNomenclature of the IAU).

Dále se zabývá historií astronomie a vztahy vědy a umění.

Novinky do vašeho e-mailu Newsletter

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek ze Zámecké lékárny

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout